Relacje

Relacje przyszłych rodziców- Diada w Triadę

Często już myśląc o rodzicielstwie tworzymy pewnego rodzaju więź z dzieckiem, które zamierzamy począć. Jest to dość specyficzny związek podyktowany tym w jaki sposób ma ono przekształcać diadę kobieta- mężczyzna w triadę matka- ojciec- dziecko.

Owa zmiana prowadzi do pewnego rodzaju rozdarcia w partnerach. Jeszcze przed chwilą we dwoje teraz już muszą dzielić swoje zasoby na troje. Pojawia się pewnego rodzaju uczucie zazdrości a czasem również chęć rywalizacji.

Mężczyzna może poczuć się zagrożony. Czy to normalne? W pewnym sensie jest to czymś naturalnym. Warto więc w tym czasie pamiętać o swoim partnerze.

Czasem kobieta zatraci się w planowaniu, kupowaniu rzeczy dla maleństwa i siebie samej na czas ciąży, porodu i połogu. Jedyny temat jaki będzie poruszać to dziecko, które już za kilka miesięcy pojawi się w ich życiu.

Mężczyzna może poczuć się odrzucony, nie ważny, zaniedbany, odłożony na dalszy plan.

Pomimo tego, że przygotowania do nowej roli i przyjścia dzieciątka na świat mogą być fascynujące, zabierać wiele energii i uwagi to warto również pamiętać o relacji z partnerem.

Jak to zrobić? Jak o to zadbać?

Pomyśl sobie o tym co on lubi.

-Może są to prezenty?

-Może lubi słuchać zapewnień o Twoich uczuciach do niego

-Może przytulenie? Buziak – to coś dzięki czemu czuję się kochany?

-Może wspólny spacer czy obejrzenie filmu/serialu sprawi mu przyjemność?

-Może lubi gdy robisz coś dla niego np. pyszną kolację

Pomyśl chwile? Jeżeli nadal nie wiesz to możesz zastanowić się nad tym jak on okazuje Ci miłość. Często robi to w taki sposób w jaki chciałby aby mu tą miłość okazać. (na temat okazywania sobie uczuć pisałam w artykule Związek- jak się dogadać?– Chapman twierdzi, że Języki Miłości uratowały nie jeden już związek)

Mężczyzna często nie powie wprost „przykro mi, że ciągle tylko mówisz o dziecku a ja czuje się odrzucony”.

Za to może robić to w inny sposób np.:

– być niezadowolony- tak ogólnie w złym humorze bez jasnej dla Ciebie przyczyny,

– przestać przytulać i dążyć do bliskości fizycznej,

– wracać później do domu,

– spóźniać się w sytuacjach kiedy wie, że Ci zależy na punktualności,

– ograniczyć rozmowy na jakiekolwiek tematy albo zupełnie pomijać temat dziecka,

– sięgać po alkohol czy innego rodzaju używki,

– stosować przemoc (psychiczną, fizyczną, ekonomiczną, seksualną)- oczywiście na przemoc nie ma nigdy przyzwolenia! jeżeli spotka Cię ona z jego strony nie bój się poprosić o pomoc. To nie jest normalne aby stać się ofiarą przemocy- niezależnie od kontekstu.

Bądź o ten krok przed Nim.

– zapytaj jak się czuję w tej sytuacji,

– jeżeli kupujesz rzeczy dla maluszka to zamów też coś jemu,

– przytul,

– powiedz jak Ty się z tym czujesz

– wytłumacz skąd wynika zmiana Twojego zachowania

– jeżeli nadal jest dla Ciebie ważny to mu o tym powiedz

Sama najlepiej będziesz wiedziała jak okazać uczucie swojemu partnerowi.

To naturalne też, że mogłaś o tym nie pomyśleć skupiając swą uwagę na dziecku- nie ma w tym nic złego.

Jeżeli jednak przed pojawieniem się dziecka mieliście dobrą relację i chciałabyś ją utrzymać to zadbaj o partnera. Nawet szczera rozmowa może dużo poukładać między Wami.

Każdy widzi tą samą sytuację ale swoimi oczyma. Jest to więc jedno zdarzenie jednak często zupełnie odmienna interpretacja.

Oczywiście to działa w obie strony. Ważne jest by pamiętać aby dbać o związek- to jest fundament. Pomyśl tylko gdyby nie On/Ona to przecież nie bylibyście w tym miejscu co teraz.

A ciąża często poróżnia partnerów, do głosu dochodzi nieświadomość i budzą się wówczas dawne trudności mające swe korzenie w dzieciństwie. Oboje z nich odkrywają wtedy nowe oblicze swej kobiecości jak i męskości. Czasem wydają się być zupełnie do siebie niepodobni, nagle ich potrzeby i oczekiwania zmieniają się o 180%. Bywa, że kobieta niezależna staje się osobą, która potrzebuje zaopiekowania. A ta przysłowiowa „szara myszka” dostaje wiatru w żagle. Warto więc być uważnym aby móc odpowiednio na nie odpowiadać.

Możliwość noszenia w sobie nowego życia jest sytuacją, której nigdy nie doświadczy mężczyzna. On może się więc poczuć niejako pusty wówczas gdy jego partnerka nigdy już nie jest sama.

Poczucie odpowiedzialności, które budzi się w mężczyźnie też może być dla niego trudne. Szczególnie kiedy wcześniej był trochę w pozycji „małego chłopca” względem swojej partnerki. Teraz to, że powinien zatroszczyć się o dwie osoby i działać jako osoba dojrzała- „głowa rodziny” może być dla niego nie lada wyzwaniem.

 Często mężczyźni są pomijani. Nawet jeżeli teraz coraz więcej z nich decyduje się uczestniczyć ze swoją partnerką w szkole rodzenia czy później przy porodzie to jednak jakoś ciąża jest takim momentem gdzie mało się o tym ojcu myśli.

A jemu również zmienia się życie, on także musi nauczyć się nowej roli. Trudno jest mu czasem pojąć zachodzące zmiany kiedy właściwie on wciąż pozostaje taki sam.

Pomimo tego, że fizycznie owe doświadczenie ciąży jest mu obce to jednak emocjonalnie go to dotyka.

Warto jest rozmawiać.

Często rozmowa o swoich lękach, obawach, potrzebach, oczekiwaniach może przynieść wiele dobrego. Pomóc obojgu z partnerów zaadaptować się do nowej sytuacji.

Jeżeli powiemy ojcu swojego dziecka, partnerowi/ mężowi z którym jesteśmy w dobrych relacjach o tym, że może być teraz różnie, że nasze zachowanie może ulec zmianie ale często jest to zupełnie normalne. To może mieć on więcej przestrzeni na to aby pomieścić to co się będzie teraz działo.

Warto jest go uprzedzić, podać jakieś przykłady zostawiając miejsce na „może być też inaczej” aby nie był on zaskakiwany na każdym kroku, tylko mógł się do tego jakkolwiek przygotować a przynajmniej móc stworzyć sobie w głowie obraz tego co może się wydarzyć.

Jeżeli oswoimy z nim tą sytuację, to istnieje większa szansa na to, że cały proces adaptacyjny przebiegnie łagodniej.

W artykułach: Dwie kreski, Seks w ciąży, Więź z dzieckiem w łonie matki, Coś Ci się stało w głowę- nie to tylko ciąża, Burza hormonów, Rodzaje Matek oczekujących Dziecka, Rodzaje Ojców oczekujących Dziecka, Zmartwienia kobiet w ciąży, Psychologiczne aspekty ciąży – poruszam tematy dotyczące tego jak może przebiegać ciąża pod względem psychologicznym i emocjonalnym. Być może warto oboje się z tym zapoznać aby móc odróżnić zachowanie naturalne od zaburzonego i lepiej je zrozumieć.

We wpisach: Depresja w ciąży- czym jest?, Depresja w ciąży- jak pomóc? Zaburzenia lękowe w ciąży- czym są? Zaburzenia lękowe w ciąży- jak pomóc? Mania- czy nadmierna radość może niepokoić? Choroba afektywna dwubiegunowa– można dowiedzieć się na temat owych zaburzeń. Dzięki temu być może łatwiej będzie być uważnym na pewne objawy, które mogą sugerować konieczność spotkania ze specjalistą: psychologiem, psychoterapeutą, terapeutą czy psychiatrą.

Myślę, że posiadając wiedzę.

Mając na uwadze, że życie nie jest utopijną idyllą.

Doświadczenia jakie zbieramy kształtują naszą osobowość.

A trudności nie muszą być przeszkodami a przyjąć miano wyzwań.

Żyć może się nam coraz łatwiej.

Łatwiej nie oznacza bez kryzysów, bez trudności, bez wyzwań, bez zmartwień.

Łatwiej oznacza z zasobami do poradzenia sobie w różnych sytuacjach.

Rozmawiajcie, mówcie do siebie Językami Miłości, wspierajcie się, bądźcie, słuchajcie.

-Tylko tyle?- zapytasz

– Czasem myślę, że to AŻ tyle.

W świecie pełnym spraw zapominamy często o najprostszych, szczerych gestach. W owym pędzie pomijamy czasem drugą osobę a przecież to od niej się zaczęła ta relacja. Jeżeli jest ona dla Ciebie ważna, jeśli kochasz to dbaj o nią.

Ps. Mówię tu o prawidłowych relacjach- jakkolwiek to brzmi. Mam na myśli dwoje ludzi, którzy trochę zapomnieli o tym co ich połączyło i pomimo tego, że kochają to jakoś nie do końca to okazują.

Ps. 1 Jeżeli jesteś w toksycznej relacji, bądź też czujesz, że wykorzystane zostały wszystkie możliwości aby ją naprawić to nie bój się odejść. Koniec jest również początkiem czegoś nowego.

Ps. 2 Nie śmiem zostawiać tu jakiejś instrukcji, scenariusza, jak należy dbać o relacje i co należy robić. Myślę, że zostawiłam tu kilka wskazówek do przemyślenia dla Ciebie. Tylko w Tobie jest odpowiedź na pytanie: „czy chcę dbać o ten związek?” oraz „w jaki sposób mogę to zrobić?”

Wszystko w Twoich rękach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *