Człowiek

Poronienie – prawa Rodziców

Nie zważając na tydzień ciąży w którym doszło do poronienia jako Rodzice Dziecka macie prawo aby:

1. Pożegnać się z własnym Dzieckiem.

Jeżeli tylko masz taką potrzebę to możesz poprosić personel aby przyniósł Ci Twoje Dziecko żebyś mogła je zobaczyć. Decyzja powinna należeć do Ciebie a nie do szpitalnego personelu.

2. Poznać płeć dziecka i być może przyczynę poronienia.

W momencie gdy ronimy na wczesnym etapie ciąży możemy nie wiedzieć jakiej płci jest Dziecko. Jeżeli mamy taką potrzebę aby ją poznać należy zrobić badania genetyczne. Gdy ronimy w szpitalu personel na naszą prośbę zabezpiecza materiał w późniejszym okresie tworząc z niego bloczek parafinowy, który na odpowiedni wniosek możemy wypożyczyć aby przekazać go do badań. Jeżeli roniłyśmy w domu i udało nam się zebrać materiał możemy zalać go solą fizjologiczną i również dostarczyć w celu zbadania. Niestety nie jest to refundowane także sami musimy ponieść koszty.

Wstawię tu kilka linków do laboratoriów w Polsce gdzie taka diagnostyka jest wykonywana. Warto jest skontaktować się z wybranym przez Was miejscem aby uzgodnić szczegóły.

testDNA laboratorium badań DNA Katowice

Centrum DNA Krajowe Centrum Badań Genetycznych Poznań, Gdańsk, Legnica, Rzeszów, Żywiec, Kołobrzeg

EUROGEN Gdańsk

– GenLab Warszawa

–  LabGen Białystok

3. Uzyskać kartę martwego urodzenia

Niezależnie od tygodnia ciąży jak i od tego czy poronienie nastąpiło w szpitalu czy w domu i czy udało Ci się uchwycić materiał potrzebny do badań genetycznych (jeżeli tylko ciąża została potwierdzona u lekarza) to masz prawo do dokumentu mówiącego o martwym urodzeniu. Trudności mogą pojawić się jednak w momencie kiedy nie ma materiału do badań a Ty zgłaszając się do szpitala fizycznie jesteś w dobry stanie i nie wymagasz hospitalizacji ani zabiegu łyżeczkowania. W tym momencie możesz poprosić o pomoc prawnika, który wystosuje odpowiednie pismo do szpitala z żądaniem wydania owej karty. W dokumencie musi być wpisana płeć dziecka w momencie kiedy płci nie znamy a ze względu na brak możliwości przeprowadzenia badań w celu jej ustalenia lekarz może wpisać tzw. „płeć serca”- czyli taką jaką wskażą rodzice. Możesz też udać się do lekarza który potwierdził ciąże aby wystawił kartę martwego urodzenia.

4. Zarejestrować Dziecko w Urzędzie Stanu Cywilnego

Aby to zrobić potrzeba jest właśnie karta martwego urodzenia. Gdy ją posiadamy możemy zarejestrować Dziecko nadając mu imię. Mamy na to 3 dni od momentu uzyskania karty martwego urodzenia. Otrzymujemy wtedy Akt urodzenia z adnotacją o śmierci.

5. Dokonać pogrzebu

Jeżeli mamy taką potrzebę aby pochować Dziecko musimy posiadać kartę zgonu (aby ją otrzymać nie potrzebna jest znajomość płci dziecka) bądź kartę martwego urodzenia (na podstawie której Urząd Stanu Cywilnego wystawi Akt urodzenia z adnotacją o śmierci) którą gdy zgłosimy chęć pochówku wystawia nam szpital. Należy z nią udać się do zakładu pogrzebowego i ustalić szczegóły. Dziecko może być pochowane w zbiorowej mogile przeznaczonej na pochówek dzieci nienarodzonych, w rodzinnym grobie bądź w nowym miejscu. Wszystko zależy od proboszcza parafii który zazwyczaj zarządza cmentarzem na którym chcielibyście aby Wasze Dziecko zostało pochowane (chyba, że myślicie o cmentarzu komunalnym wtedy warto udać się do administracji i tam przedłożyć dokumenty). Do niego z kartą zgonu bądź Aktem urodzenia z adnotacją o śmierci warto udać się również w celu ustalenia terminu Mszy Świętej pogrzebowej. Tutaj może wystąpić trudność, bo zdarza się tak, że niektórzy księża proponują Pokropek tzn. pokropienie trumny wodą w zakrystii jednak możecie domagać się Mszy Świętej dla dziecka nieochrzczonego- jest specjalny formularz takiej mszy.

6. Uzyskać skrócony urlop macierzyński

Na podstawie dokumentu potwierdzającego rejestrację Dziecka w Urzędzie Stanu Cywilnego możemy złożyć wniosek o urlop macierzyński w wymiarze 56 dni od dnia poronienia.

7. Otrzymać zasiłek macierzyński

Zasiłek macierzyński przysługuje również kiedy poroniłaś będąc na urlopie wychowawczym. Składasz wtedy wniosek do pracodawcy o wypłatę świadczenia za czas w którym przebywałaś na skróconym urlopie macierzyńskim. Owa wypłata nie przerwa tym samym urlopu wychowawczego, który nadal trwa. Kwota jaką otrzymasz naliczana jest jako 100% podstawy wymiaru.

8. Wypłacenia zasiłku pogrzebowego

W zakładzie w którym jesteście ubezpieczeni (ZUS lub KRUS) należy przedstawić faktury imienne obejmujące koszty związane z pogrzebem Dziecka. Możecie otrzymać zwrot w wysokości do 4.000 zł. Na złożenie dokumentów jest 12 miesięcy.

9. Urlopu okolicznościowego na czas pogrzebu

Tutaj zazwyczaj może go uzyskać Ojciec Dziecka, ponieważ w pewnym sensie z automatu Matka załatwia sprawy związane z pogrzebem będąc na skróconym urlopie macierzyńskim- chyba, że nie chcę na takim przebywać wtedy może uzupełnić wniosek urlopowy w pracy na zaistniałą okoliczność.

10. Zwolnienie lekarskie

Jeżeli Matka z jakiś powodów nie chce skorzystać ze skróconego urlopu macierzyńskiego. Przy wypisie może dostać dwutygodniowe zwolnienie lekarskie albo udać się po nie do swojego ginekologa, który jeśli uzna to za zasadne takie zwolnienie wystawi.

Może otrzymać je Ojciec Dziecka na poczet opieki nad Matką. Zwolnienie w tym wypadku wystawia lekarz rodzinny kobiety jeżeli widzi ku temu zasadność. Jest ono wystawiane na czas 2 tygodni.

Uwaga! Ważne!

1. Poinformuj szpital, że chcesz aby ciało Twojego Dziecka było przechowywane do czasu otrzymania przez Ciebie pełnej dokumentacji (np. na badania genetyczne czeka się czasem 3 tygodnie) abyś mogła je odebrać w celu podjęcia dalszych działań np. pogrzebu. Niestety często dzieje się tak, że ciała Dzieci są utylizowane, traktowane jako odpad medyczny i nikt nie czeka na odbiór zwłok tak jak to się dzieję w przypadku osób dorosłych.

2. Ciało Twojego Dziecka może zostać przekazane Ci np. w słoiku, kopercie, może być w coś zawinięte a w najlepszym przypadku włożone do pudełka. Nie odbywa się to tak jak w przypadku osoby dorosłej, gdy aby wydać ciało muszą zostać spełnione specjalne procedury a odebrać je musi firma. Tutaj Twoje Dziecko zostanie podane Ci niemalże do ręki.

3. W szpitalu możesz usłyszeć, że nikt nie zabiera i nie robi pogrzebu dla tak małych Dzieci– to nie prawda.

Decyzja zawsze powinna należeć do Ciebie/ do Was jako Rodziców Dziecka.

Bywa różnie jedni chcą poznać płeć, przeprowadzić badania w celu znalezienia przyczyny, nadać imię, zrobić pogrzeb. Dla innych nie ma to większego znaczenia- nie chcą nawet wiedzieć co stanie się z ciałem ich Dziecka. Czasem nawet sami mówią, że był to dopiero początek ciąży i nie czują potrzeby pożegnania się z nim. Zdarzają się też tacy, którzy chcą się pożegnać z Dzieckiem w szpitalu jednak nie chcą diagnozować ani odbierać ciała.

Nie ważne co zrobisz w tej sytuacji.

Ważne aby było to zgodne z Twoimi potrzebami.

Jeżeli przeszłaś już przez proces poronienia a wtedy nikt nie udzielił Ci informacji o możliwościach/ prawach dotyczących tego jakie działania możesz podjąć a teraz czytając to łapiesz się za głowę i myślisz „żebym to ja tylko wiedziała to postąpiłabym zupełnie inaczej”. Otóż na tamten moment nie mogłaś postąpić inaczej, zrobiłaś wtedy wszystko co najlepsze. Jednak pomimo utraty wyżej wymienionych przeze mnie możliwości, teraz również możesz coś zrobić (o tym jak można pożegnać się z dzieckiem będę jeszcze pisała).

Tymczasem jeżeli masz ochotę podzielić się swoją historią, możesz zrobić to w komentarzu.

Być może roniąc spotkałaś na swojej drodze empatycznego lekarza i cudowną położna- jeżeli masz chęć podziel się tym. Wierzę, że można spotkać takie osoby.

Jeżeli masz tylko chęć opowiedz o tym co było ważne dla Ciebie na tamten czas, co Ci pomogło, czy było coś takiego?

Może masz jakieś własne przemyślenia czy spostrzeżenia na ten temat? Jeżeli tylko masz na to chęć to znajdzie się tu miejsce na opowiedzenie historii czy wyrażenie własnej opinii.

Decyzja należy do Ciebie- zawsze powinna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *