Ciąża

Jakby to powiedzieć?

No i stało się! JESTEŚ W CIĄŻY

Ale co dalej? Komu powiedzieć? Kto ma być pierwszy? Kiedy to zrobić? Czy czekać na jakąś specjalną okazję? Czy stworzyć okazje? Przez telefon czy face to face? Czy od razu po zobaczeniu dwóch kresek czy może po wizycie u ginekologa? W jaki sposób? Słowem czy gestem? A może jakiś przedmiot podarować jako symbol/ pamiątkę? A może poczekać, aż sami się domyślą?

No tak wydawałoby się, że trudne momenty już za nami ale w życiu tak  jest, że w zależności od etapu na jakim jesteśmy jakieś trudności zawsze będą się pojawiać.

Dla jednego będzie to sprawa ogromnej wagi- sposób poinformowania o poczęciu a dla kogoś innego bułka z masłem- nic prostszego.

To również kwestia bardzo ale to bardzo indywidualna więc musimy na początku pomyśleć czego chcemy? Co dla nas jest ważne? Czy chcemy zrobić to w sposób spektakularny czy raczej zwyczajnie bez fajerwerków.

Od kogo więc zacząć?

Jeżeli test robiłyśmy w pojedynkę (no w sumie to z dzieckiem- bo teraz już przez te 9 miesięcy to będziemy nierozłączni ale ono nikomu nic nie powie z przyczyn wiadomych więc zrobisz to Ty) to na początku można poinformować ojca dziecka ale można też zadzwonić/pojechać do mamy czy przyjaciółki. Wszystko zależy kim dla nas jest ojciec dziecka czy jest to ukochany mąż/partner czy „dawca plemnika” i nie wiążemy z nim większych planów na przyszłość.

Załóżmy jednak, że jest to mężczyzna z którym planowałyśmy to dziecko i dobrze się dogadujemy- jemu więc możemy powiedzieć o tym w pierwszej kolejności. No chyba, że był z Nami podczas robienia testu i odczytywania wyniku więc dowiedział się równocześnie- myślę, że jest to fajna forma ze względu na to, że od początku on też poczuje się ważny i potrzebny a nie, że dziecko to sprawa wyłącznie matki.

Towarzyszenie w momencie robienia testu, wspólne czekanie na wynik i Wasza reakcja może wzmocnić w Was poczucie tego, że jesteście w tym oboje i pozytywnie wpłynąć na udział ojca w tym co będzie działo się dalej. Ale to też nie jest tak, że jak go przy tym nie będzie to nie zacznie być zaangażowany- nie można podejść do tego tak zero- jedynkowo. Jego obecność w tym momencie może pomóc ale nie koniecznie. Ważne jest, żebyście się czuli w tej sytuacji komfortowo a to będzie zależało od tego jak blisko ze sobą jesteście i czy nie będzie Wam przeszkadzało to że Ty właśnie sikasz na patyk albo do kubeczka- spokojnie możecie ominąć tą czynność i zaprosić go kiedy test będzie już zrobiony a pozostanie jedynie oczekiwanie na wynik.

Myślę jednak, że ważne jest żeby mimo wszystko dowiedział się o tym jako pierwszy w tym sensie, że nie mama, nie przyjaciółka tylko ON– to już może stanowić większą różnice dla niego- ale też nie ma reguły. Myślę, że Ty najlepiej będziesz wiedziała kogo poinformować w pierwszej kolejności. Zazwyczaj jest to mąż, mama czy przyjaciółka.

Co do rodziny czy znajomych zazwyczaj informujemy ich już po pierwszej wizycie u ginekologa, niektórzy czekają np. do II trymestru ciąży. Czasem jest tak, że nawet mężowi czy partnerowi nie mówimy o pozytywnym wyniku testu ale po wizycie u ginekologa- jednak to już wtedy wyklucza jego obecność podczas potwierdzenia ciąży przez lekarza- co często jest bardzo ważnym elementem kształtowania więzi ojca z dzieckiem. (o tym będzie oddzielny artykuł)

To Ty zdecyduj kiedy, komu i jak powiedzieć.

Najważniejsze abyś to Ty czuła się z tym dobrze i było to dla Ciebie naturalne.

Przedstawię kilka sposobów JAK można obwieścić tą wiadomość a decyzja należy oczywiście do Ciebie. (nie będę dzieliła teraz na grupy do jakich te sposoby można dopasować tylko ogólnie wypiszę kilka propozycji a Ty wybierzesz bądź nie, którąś z nich i dopasujesz do osoby)

 1. Powiedz wprost– jestem w ciąży/ będziemy mieli dziecko
 2.  Wręcz pozytywny Test Ciążowy np. przewiązany wstążką
 3. Przygotuj romantyczną kolacje a zamiast wina podaj sok ale w kieliszkach do toastu
 4. Podaruj pudełeczko np. z malutkimi bucikami/smoczkiem
 5. Skseruj pierwsze USG– możesz oprawić je w ramkę i wręczyć/ wysłać pocztą
 6. Zdrapka z napisem np. „Zostaniecie dziadkami”, „Gratulacje babciu i dziadku”
 7. Koszulka/body założone na dziecko z napisem „będę starszym bratem/siostrą” i wyjazd do dziadków albo zdjęcie
 8. Babeczki różowe i niebieskie a w ich środku albo gdzieś na każdej z nich przypięta karteczka „Czy będzie to chłopiec?” lub „Czy będzie to dziewczynka?”
 9. Kubki z adekwatnym napisem np. „Cudowny dziadek/ babcia” „Wspaniały tata” „Kochana ciocia/ wujek”- uwaga napis ten może być na dnie kubka- wtedy Ty podajesz herbatę albo kawę rozpuszczalną i czekasz aż wypiją i zajrzą do kubka
 10. Album z Waszymi zdjęciami a na końcu zdjęcie USG albo pusta strona z napisem „Pierwsze zdjęcie maleństwa/ wnuczka/ wnuczki powinno pojawić się …..” – i tu data terminu porodu
 11. Koszulki „Będę tatą” „Będę dziadkiem”, „Będę babcią” „Będę mamą”
 12. Uroczysty obiad na którym oznajmicie bliskim nowinę- można np. rozwiesić girlandę na której będą atrybuty kojarzone z dzieckiem np. smoczek, butelka, pampers, wózek, napis np. „Bocian przyleci wkrótce” albo „Bocian już wystartował”
 13. Można ukryć wiadomość za pomocą wykreślanki– niech trochę jej poszukają
 14. Puzzle– które po ułożeniu ukażą jednoznaczną informację- mogą to być nawet 4 elementy
 15. Jeżeli gracie w gry to może scrabble– ustawione tak, aby każde ze słów jakie układasz mówiło o ciąży (z takiej okazji można trochę nagiąć zasady szczególnie, że gdy gracz zobaczy co jest grane to przestanie go interesować wynik rozgrywki)
 16. Duże pudełko z którego po otwarciu wylatuje balon z helem a w środku dzidziuś albo napis np. „Będziemy rodzicami”, „Będziecie mieli wnuka bądź wnuczkę”
 17. Wasze zdjęcie i dłonie położone na brzuchu tworzące np. kształt serca albo przyłożone zdjęcie usg
 18. Nagranie wideo bądź też dźwięk bicia serca i odtworzenie tego bliskim
 19. Zostawienie pod choinką dodatkowego prezentu z informacją, że jest to prezent dla nowego członka rodziny ale z przyczyn wiadomych nie może go teraz rozpakować.
 20. Nagranie piosenki w studio albo w warunkach domowych- może własny tekst albo jakiś cover?

Być może przychodzi Ci do głowy jeszcze jakiś pomysł- śmiało- jeżeli tak czujesz to idź za tym! 😉

Uwaga!

Może zdarzyć się tak, że pomimo najlepszego planu z Twojej strony, ktoś i tak się domyśli zanim Ty zdążysz go wdrożyć w życie. Często zdarza się to podczas obiadu/przyjęcia gdy zapraszasz kogoś albo wpraszasz się pod jakimś pretekstem i ktoś od razu pyta co pijesz? wódka/wino/piwo/whisky a Ty mówisz, że nie nic- no i ktoś wypala: A co w ciąży jesteś?- no i bach, trach cały plan poszedł na spacer i raczej już nie wróci, chociaż może? Możesz powiedzieć, że TAK i już albo spróbować jakoś odbić piłeczkę i wybrnąć z sytuacji aby za chwilę zacząć realizacje tego co postanowiłaś.

Życie uwielbia weryfikować Nasze plany- bądź przygotowana 😉

Powiedziałaś i teraz czekasz na reakcje.. a Oni co? A Oni NIC

Siedzą, milczą, masz wrażanie, że nawet nie oddychają- no tak może się tak zdarzyć i to nie oznacza, że się nie cieszą, że są źli, zawiedzeni itp. To wcale nie musi tego oznaczać- nawet jeżeli czekali i ciągle Was poganiali „no co z tym Naszym wnukiem – kiedy będzie?” to gdy już to usłyszeli to po prostu ich zamurowało i to jest normalne- tak się zdarza. Mogą też zacząć gadać jak najęci, płakać, podbiec czym prędzej aby Cię/Was uściskać, zadawać pytania na temat ciąży, wyników albo po prostu powiedzieć Gratulacje i przejść do innego tematu a nawet zacząć strofować mówiąc coś w stylu „to jeszcze za wcześnie by o tym mówić- można zapeszyć” (w domyśle, może chodzić o to, że niektórzy twierdzą, że nie warto mówić tego w pierwszym trymestrze, bo w nim zdarza się najwięcej poronień).

Może być naprawdę różnie jednak myślę, że warto jest dać trochę czasu i wrócić do tematu aby nie zostać ze swoimi domysłami- szczególnie jeżeli reakcja była zupełnie inna niż taka jakiej się spodziewaliśmy.

Zaufaj sobie- odpowiedź jest bliżej niż myślisz 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *