Poród- jak się przygotować?
Przygotowanie do porodu może zachodzić na wielu poziomach. Nim akcja porodowa się zacznie bądź wybije godzina planowanego cesarskiego cięcia- warto go trochę oswoić, aniżeli iść na żywioł. Im więcej będziesz miała wiedzy, jak może przebiegać poród, tym więcej może być w Tobie spokoju i bezpiecznego podążania za swoim ciałem.
Wiedza to jedno, a gotowość i otwartość na to, że może być także inaczej, niż zakładałaś- nie konkurują ze sobą, a stwarzają więcej możliwości na doświadczanie.
Teoretyczne etapy obrazujące przebieg porodu, mogą dodać Ci pewności, a także pomóc w świadomym przeżywaniu narodzin Twojego Dziecka, często obniżając poziom napięcia czy lęku, który jest- powiedziałabym nieodłącznym towarzyszem tego doświadczenia. Najważniejsze jest to, aby nie działał on w sposób obezwładniający, a motywujący do działania i postrzegania porodu jako wyzwania, aniżeli trudności do przejścia.
Wyzwania, jakie podejmujesz Ty rodząc i Dziecko przychodząc na świat, to jest Wasze wspólne doświadczenie, niezbędne do tego, abyście się mogli zobaczyć. Każdy skurcz czy moment przygotowywania Cię do cesarskiego cięcia przybliża Was do tego spotkania. Taka myśl może okazać się dużym wsparciem i zmienić znaczenie bólu, który towarzyszy temu doświadczeniu.
W porodzie ból jest sprzymierzeńcem, przyjacielem, który swą intensywnością i częstością mówi Ci „już nie długo się zobaczycie”. Ból może być też czasem sygnałem alarmowym, także dobrze jest się w niego wsłuchać, aniżeli z nim walczyć.
W porodzie warto, jest z tym bólem współpracować, im więcej będzie w Tobie na niego miejsca, tym w odczuwaniu będzie on bardziej znośny. Zapraszając go, dasz mu wtedy przestrzeń, na to, aby mógł się rozchodzić po Twoim ciele, walcząc z nim, nie zostawisz mu zbyt wiele miejsca do ekspresji, a wtedy jego kumulacja w jednym fragmencie Twojego ciała będzie ekstremalnie bolesna.
Poród boli, a najlepsze co możemy zrobić z tym bólem to zmienić o nim narracje.
Poród jest wydarzeniem znaczącym. Warto jest zastanowić się nad tym, jak chcesz, aby wyglądał, jakie masz potrzeby, jakie wywołuje w Tobie emocje sama myśl o porodzie, jakie w związku z tym pojawiają się obrazy.
Ważne jest przygotowanie do porodu, dzięki któremu możesz zbudować w sobie poczucie sprawstwa, zaopiekować się bólem, zadbać o wsparcie i czuć się bezpiecznie.
Pytania, które mogą być pomocne:
– jak chcę, aby wyglądał mój poród?
– co mogę zrobić, żeby był on taki, jak sobie wyobrażam?
Powiedz w myślach, czy na głos: PORÓD i zaobserwuj:
– jakie obrazy się pojawiają?
-jakie myśli mi towarzyszą?
– jakie emocje?
– co się dzieje w ciele?
Możesz też zastanowić się:
– jak mi jest, kiedy nie mogę w pełni kontrolować tego, co się wydarza?
– jak to jest pozwolić na to, aby się działo?
– czy ufam sobie samej?
– czy ufam swojemu ciału?
– jaką mam z nim relacje?
W zależności od odpowiedzi można tu już bardzo indywidualnie pracować nad tym, aby jak najlepiej przygotować się do porodu.
W myśleniu o porodzie ważne jest za równo wyobrażenia sobie jego przebiegu i równoczesna otwartość na to, że może być inaczej, niż sobie wyobrażałyśmy- inaczej nie oznacza lepiej/ gorzej, po prostu inaczej.
Takie spojrzenie na to doświadczenie rozbudza otwartość na to, co się dzieje przy równoczesnym przyjmowaniu, że jest to najlepsze rozwiązanie w danym momencie.
Niezależnie od tego, czy chciałabyś urodzić naturalnie, czy drogą cesarskiego cięcia, warto, jest poszerzyć swoją wiedzę, aby, być gotowa, jeżeli poród będzie przebiegał inaczej, niż założyłaś.
Zdarza się tak, że:
– poród naturalny kończy się porodem naturalnym
– planowane cesarskie cięcie kończy się cesarskim cięciem
– poród naturalny kończy się drogą cesarskiego cięcia
– poród drogą cesarskiego cięcia poprzedzony jest próbą urodzenia siłami natury
– poród naturalny kończy się porodem zabiegowym
Z tego też względu warto mieć wiedzę dotyczącą każdego z tych rozwiązań, które stosowane są, aby zadbać o Twoje zdrowie oraz o to, aby dziecko mogło bezpiecznie przyjść na świat.
Spróbuj podejść do tej wiedzy w taki sam sposób jak do znajomości numeru alarmowego 112.
To, że go znasz nie znaczy, że będziesz musiała z niego skorzystać, jednak gdy będziesz musiała z niego skorzystać to wiesz, co robić.
Piszę o tym w ten sposób, ponieważ zdaje sobie sprawę, że narracja o porodzie bywa skrajna, cud narodzin albo koszmar. Zalecane też jest, aby czytać tylko dobre historie porodowe- tak jakby brak wiedzy miał nas ochronić przed trudnym doświadczeniem.
Ja na tę wiedzę patrzę inaczej.
Nie chodzi o to, aby się też karmić trudnymi historiami.
Bardziej mam na myśli to, aby wiedzieć, jakie są możliwości, aby później, kiedy nasze doświadczenie będzie inne, niż oczekiwałyśmy, móc skorzystać z tej wiedzy, aniżeli dopiero jej szukać, czując dodatkowy ciężar.
Sięgając po literaturę i wyszukując haseł: jak przygotować się do porodu, możemy znaleźć np. takie zalecenia w których to ważny jest:
- Plan porodu
- Ćwiczenia fizyczne
- Ćwiczenia mięśni dna miednicy
- Ćwiczenia oddechowe- tor przeponowy
- Ćwiczenia relaksacyjne- joga, medytacja
- Znajomość etapów porodu i pozycji wertykalnych, które warto przyjmować w poszczególnych jego okresach:
- Pierwszy okres porodu
stanie i chodzenie, pozycja kuczna, siedzenie na piłce, pozycja leżąca na boku, pozycja wisząca- na drabinkach, partnerze, bujanie biodrami, pozycja kolankowo- łokciowa
2. Drugi okres porodu
pozycja kuczna, pozycja kuczna podtrzymywana przez dwie osoby z obu boków, pozycja kuczna podtrzymywana przez jedną osobę partner z tyłu na krześle, przysiad podtrzymywany- ugina nogi w kolanach partnera trzyma za szyję, pozycja w klęku z osobą towarzyszącą, pozycja na boku, pozycja półleżąca
7. wsparcie bliskiej osoby
8. zaufana położna/ doula
9. wybór miejsca porodu
10. decyzja o sposobie porodu
11. spakowana torba do szpitala
Przeglądając literaturę, widziałam w niej wiele wskazówek, na temat przygotowania do porodu, poznania technik oddychania, pozycji jakie można przybierać w jego trakcie, współpracy z położną, roli osoby towarzyszącej, relacji z matką, przygotowania odpowiednich rzeczy itp.
W moim poczuciu jednak przygotowanie do porodu osadza się na zbudowanej gotowości w sobie i zaufaniu swojemu ciału, podążaniu i uważności na płynące z niego sygnały.
Mądrość naszego ciała jest niezmierna.
Ciało dokładnie powie Ci, co zrobić.
Jak oddychać.
Jaką pozycje przybrać.
Jak się otworzyć, aby przyjście dziecka na świat siłami natury było możliwe.
Ważne jest więc zbudowanie relacji z ciałem, zaufanie mu.
Może brzmieć to dla Ciebie dość niejasno, tajemniczo, dziwnie, niestandardowo.
Może się wydawać, że to zdecydowanie za mało, że trzeba wiedzieć więcej, korzystać z nowoczesnych metod.
I znowu tu wracam do gotowości, nie każda ją ma, nie każda będzie w stanie ją zbudować, nie dlatego, że to niemożliwe- tylko dlatego, że jest w innym miejscu w swoim życiu, na innym poziomie świadomości, ale też i otwartości.
To sprawa bardzo indywidualna.
Dlatego tak trudno pisać i punktować jakieś ogólne informacje.
Dlaczego więc to robię?
Wierzę, że może któreś z tych ogólnych wskazówek przyda Ci się i będziesz mogła je wykorzystać w sposób właściwy dla siebie samej.
To, co tu przeczytasz, nie bież za pewnik, a za narzędzia z których możesz wybierać i które być może okażą się dla Ciebie użyteczne.
A tutaj takie krótkie podsumowanie ode mnie. Przed porodem:
– Załatw/ dokończ wszystkie sprawy
– Wyjaśnij konflikty
– Otwórz się, poczuj gotowość
– Poczuj się bezpiecznie
– Podejdź do porodu jak do wyzwania aniżeli trudności
– Wsłuchaj się w swoje ciało
– Poddaj się temu, co odczuwasz
– Podążaj za swoim ciałem
– Zaakceptuj ból i pomyśl, że to właśnie on przybliża Cię do zobaczenia Twojego Dziecka.
Ból, który przybliża do waszego pierwszego spotkania.
Wsłuchaj się siebie.
Ps. Co dla Ciebie było pomocne w przygotowaniu do porodu?